Opomena pred utuženje

Opomena pred utuženje

Ukoliko postoji izvesni npr. dug, poverilac može upozoriti dužnika, da će ga u roku od 15 ili 8 dana tužiti, odnosno da će pokrenuti protiv njega odgovarajući postupak, ukoliko dug u tom vremenskom periodu ne bude izmiren. Tada se može uputiti opomena pred utuženje, te se na taj način može izbeći pokretanje sudskog postupka.

Jači utisak na dužnika ostavlja ako je opomena pred utuženje poslata pismeno, od strane advokata, jer tada dužnik shvata ozbiljnost mogućeg pokretanja postupka, podizanje tužbe ili predloga za izvršenje.

Sa druge strane, javlja se problem dužine trajanja sudskog postupka. Po pravilu, svaki poverilac želi da mu se dug isplati što pre. Sudski postupak samo prolongira realizovanje nekog potraživanja prema dužniku. To su sve obeshrabrujući faktori za poverioca koji želi brzu i efikasnu naplatu svog potraživanja, zato se i šalje opomena pred utuženje.

Može se u ugovoru na osnovu kojeg se za jednu stranu stvara dug, ugovoriti obaveza jedne strane da opomene drugu. Opomena pred utuženje predstavlja signal dužniku da će morati da isplati dug poveriocu ili da nešto učini ili trpi na šta je obavezan zakonom ili ugovorom.

Najčešće opomene pred utuženje

Opomena pred utuženje šalje se najčešće zajpoprimcu, zakupoprimcu, poslodavcu koji nije isplatio zaradu, nalogoprimcu koji ne ispunjava nalog itd. Česta je zabluda dužnika koji nemaju imovinu da izbegavaju opomene pred utuženje i da će iz tih razloga izbeći obavezu da ispune svoj dug. Naime, Zakon o izvršenju i obezbeđenju predviđa rok za izvršenje rešenja koji je sud doneo od 10 godina, što povlači da će dužnik koji u tom periodu stekne neku imovinu, počne da ostvaruje zaradu, prima penzuju itd. ipak morati da prihvati da će takva imovina postati predmet izvršenja.

Parnični postupak pokreće se tužbom. Tužbom se traži zaštita tužiočevog nekog povređenog subjektivnog prava ili pravnog ovlašćenja. Tužbom se traži donošenje presude kojom će tuženik biti obavezan na neko davanje, činjenje ili trpljenje. Potraživanje koje tužilac trazi da se ispuni, mora biti dospelo. U suprotnom sud će odbiti tužbeni zahtev kao neosnovan. Kada je uz tužbu kao dokaz priložena verodostojna isprava, tada se bez održavanja ročišta, na osnovu tužbe i dokaza presuđuje. Taj postupak zove se postupak za izdavanje platnog naloga. Primer verodostojne isprave je na primer, ček ili menica.

Opomena pred utuženje može biti prilika dužniku da namiri potraživanje poveriocu, bez dugotrajnih postupaka i plaćanja sudskih taksi i ostalih troškova. Takođe može biti prilika da dužnik pregovara sa poveriocem o eventualnom produženju roka, o ispunjenju činidbe ili isplate duga u ratama, o mogućem otpisu dela duga, o zameni ispunjenja jedne činidbe drugom itd.

Opomena pred utuženje ne mora nužno biti pretnja, već može biti i šansa da se uspostavi novi dogovor i saradnja između poverioca i dužnika.